• jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

  • The Tragedy of Macbeth

  • The Last Duel

  • Dune

  • The Green Knight

  • Old

  • Pig

  • Memoria

  • Derek DelGaudio's In & of Itself

  • Soul

  • Nomadland

  • Tenet

  • Hamilton

  • Goldman v Silverman

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Little Women

  • 1917

  • The Irishman

    ★★★★

  • Knives Out

  • Sound of Metal

  • Joker

    ★★★★½

  • Waves

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Ad Astra

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★★★

  • Monos

    ★★★½

  • The Farewell

  • Honey Boy

    ★★★½

  • Vice

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • mid90s

  • Roma

    ★★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★

  • Black Panther

    ★★

  • We the Animals

  • Eighth Grade

    ★★★½

  • The Post

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★

  • Thor: Ragnarok

  • Blade Runner 2049

  • Lady Bird

    ★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★

  • Baby Driver

    ★★★

  • Get Out

    ★★★

  • Nocturnal Animals

  • Moonlight

    ★★★½

  • Arrival

    ★★

  • La La Land

    ★★★★

  • The Revenant

    ★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★½

  • The Big Short

  • Sicario

  • Mad Max: Fury Road

  • Ex Machina

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★★★

  • Gone Girl

  • Nightcrawler

    ★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

  • Whiplash

  • American Hustle

    ★★★½

  • Captain Phillips

    ★★★½

  • Prisoners

  • About Time

    ★★★★

  • Snowpiercer

  • World War Z

  • Skyfall

    ★★★

  • Frances Ha

  • The Master

  • Prometheus