Brandon has logged 51 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★
Edit this entry  
26
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
Edit this entry  
26
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★½
Edit this entry  
20
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★½
Edit this entry  
12
Possession

Possession

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Edit this entry  
11
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★
Edit this entry  
10
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★½
Edit this entry  
09
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★
Edit this entry  
07
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★
Edit this entry  
06
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Couch

Couch

2003
×
Edit this entry  
03
Rated R for Nudity

Rated R for Nudity

2011
×
Edit this entry  
03
120 Seconds to Get Elected

120 Seconds to Get Elected

2006
×
Edit this entry  
03
Arrival

Arrival

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Edit this entry  
02
Quay

Quay

2015
×
Edit this entry  
02
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
Edit this entry  
02
Flying Padre

Flying Padre

1951
×
Edit this entry  
02
Day of the Fight

Day of the Fight

1951
×
Edit this entry  
02
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★½
Edit this entry  
01
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry