Sort by

BranDs has logged 749 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Mother and the Whore

The Mother and the Whore

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Wayward Cloud

The Wayward Cloud

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wayward Cloud

The Wayward Cloud

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Elegy to the Visitor from the Revolution

Elegy to the Visitor from the Revolution

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Winter Brothers

Winter Brothers

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Confession

The Confession

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Confession

The Confession

1970
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dust in the Wind

Dust in the Wind

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Manila in the Claws of Light

Manila in the Claws of Light

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
That Day, on the Beach

That Day, on the Beach

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A New Love in Tokyo

A New Love in Tokyo

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Captain

The Captain

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Kiss Me

Kiss Me

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Captain

The Captain

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ossos

Ossos

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Natural Route

The Natural Route

2004
×
★★★
Edit this entry  
24
Insiang

Insiang

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
24
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eccentricities of a Blonde-Haired Girl

Eccentricities of a Blonde-Haired Girl

2009
×
★★★
Edit this entry  
23
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
1900

1900

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Vazante

Vazante

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Vazante

Vazante

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Vengeance Is Mine

Vengeance Is Mine

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cría cuervos…

Cría cuervos…

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
3 Faces

3 Faces

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
King of New York

King of New York

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Emigrants

The Emigrants

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bad Guy

Bad Guy

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Wild Boys

The Wild Boys

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Despite the Night

Despite the Night

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Lizzie

Lizzie

2018
×
★★★
Edit this entry