Sort by

bravo🎩 has logged 517 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nineteen Eighty-Four

Nineteen Eighty-Four

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Encanto at the Hollywood Bowl

Encanto at the Hollywood Bowl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Fabulous Baron Munchausen

The Fabulous Baron Munchausen

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Children of the Corn: Genesis

Children of the Corn: Genesis

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Soldier of Orange

Soldier of Orange

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Broken Circle Breakdown

The Broken Circle Breakdown

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Jamaica Inn

Jamaica Inn

1939
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The 4th Man

The 4th Man

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Children of the Corn

Children of the Corn

2009
×
★
Read the review Edit this entry  
06
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spirited

Spirited

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Children of the Corn: Revelation

Children of the Corn: Revelation

2001
×
★
Read the review Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fletch Lives

Fletch Lives

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Young and Innocent

Young and Innocent

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dolly Parton's Christmas on the Square

Dolly Parton's Christmas on the Square

2020
×
★
Read the review Edit this entry  
27
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fletch

Fletch

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Castle for Christmas

A Castle for Christmas

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wicker Man

The Wicker Man

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Revenge of the Stepford Wives

Revenge of the Stepford Wives

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Wicker Tree

The Wicker Tree

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Children of the Corn 666: Isaac's Return

Children of the Corn 666: Isaac's Return

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Children of the Corn V: Fields of Terror

Children of the Corn V: Fields of Terror

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Secret Agent

Secret Agent

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry