Sort by

💕ashley 👸🏾 has logged 143 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★
Edit this entry  
17
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Mississippi Masala

Mississippi Masala

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Elvis

Elvis

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Moonfall

Moonfall

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Edit this entry  
08
Prey

Prey

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
Read the review Edit this entry  
08
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Honk for Jesus. Save Your Soul.

Honk for Jesus. Save Your Soul.

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Larger than Life: The Kevyn Aucoin Story

Larger than Life: The Kevyn Aucoin Story

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wedding Guest

The Wedding Guest

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hide and Seek

Hide and Seek

2014
×
Read the review Edit this entry  
12
Prey

Prey

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
ATL

ATL

2006
×
★★★★
Edit this entry  
06
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★
Edit this entry  
29
Not Okay

Not Okay

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Matangi / Maya / M.I.A.

Matangi / Maya / M.I.A.

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Persuasion

Persuasion

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
Edit this entry  
16
Roll Bounce

Roll Bounce

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The September Issue

The September Issue

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Master

Master

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Unzipped

Unzipped

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★½
Read prior review Edit this entry