Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The House

The House

2022
×
★★★★
Edit this entry  
17
Black Midi - Live at KEXP Icelandic Airwaves 2018

Black Midi - Live at KEXP Icelandic Airwaves 2018

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Brood

The Brood

1979
×
★★
Edit this entry  
11
black midi: Live on KEXP at Home 2021

black midi: Live on KEXP at Home 2021

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
Edit this entry  
07
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★
Edit this entry  
03
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
★★★
Edit this entry  
02
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Red's Dream

Red's Dream

1987
×
★★★
Edit this entry  
28
Mike's New Car

Mike's New Car

2002
×
★★★★
Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★
Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Edit this entry  
18
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Umshini Wam (Bring Me My Machine Gun)

Umshini Wam (Bring Me My Machine Gun)

2011
×
★★½
Edit this entry  
15
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★
Edit this entry  
14
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★½
Edit this entry  
12
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
Edit this entry  
05
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Edit this entry  
01
025 Sunset Red

025 Sunset Red

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
When the Cat Comes

When the Cat Comes

1963
×
★★★★
Edit this entry  
26
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★
Edit this entry  
26
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
The King of Ads

The King of Ads

1991
×
★★½
Edit this entry  
25
Hey, You!

Hey, You!

1976
×
★★★
Edit this entry  
25
Mind the Steps!

Mind the Steps!

1989
×
★★
Edit this entry  
20
Antibody

Antibody

2002
×
★½
Edit this entry  
17
Se7en

Se7en

1995
×
★★★½
Edit this entry  
16
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★½
Edit this entry  
16
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★
Edit this entry  
13
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Posthumous

Posthumous

×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nekrotronic

Nekrotronic

2018
×
★★
Edit this entry  
11
Posthumous

Posthumous

×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★
Edit this entry  
06
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★½
Edit this entry  
01
The Pink Floyd and Syd Barrett Story

The Pink Floyd and Syd Barrett Story

2003
×
★★★½
Edit this entry  
28
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Play It Safe

Play It Safe

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Black Midi - Live at KEXP Icelandic Airwaves 2018

Black Midi - Live at KEXP Icelandic Airwaves 2018

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
black midi: Live on KEXP at Home 2021

black midi: Live on KEXP at Home 2021

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Lost Voyage

Lost Voyage

2001
×
★★★½
Edit this entry