Sort by

Brendan has logged 1,036 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★
Read other review Edit this entry  
30
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★½
Edit this entry  
30
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
½
Edit this entry  
29
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★½
Edit this entry  
29
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
28
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Domino

Domino

2005
×
★★★½
Edit this entry  
28
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Geometry

Geometry

1987
×
Edit this entry  
28
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
27
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!

Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!

Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Runaway

Runaway

2010
×
Read the review Edit this entry  
23
Cats

Cats

2019
×
½
Edit this entry  
23
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
22
For Sama

For Sama

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Diane

Diane

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
20
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
½
Edit this entry  
18
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★
Edit this entry  
18
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★½
Edit this entry  
17
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★½
Edit this entry  
17
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eddie Murphy Raw

Eddie Murphy Raw

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Skywatch

Skywatch

2019
×
Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
15
There's Nothing You Can Do

There's Nothing You Can Do

2008
×
Edit this entry  
15
Solid Gold

Solid Gold

2013
×
Edit this entry  
15
Toback Vs. Mailer: The Incident

Toback Vs. Mailer: The Incident

2016
×
Edit this entry  
15
Trophy Hunter

Trophy Hunter

2012
×
Edit this entry  
15
Wasp

Wasp

2003
×
Edit this entry