Sort by

Brendan has logged 91 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
How Did They Ever Make a Movie of Facebook?

How Did They Ever Make a Movie of Facebook?

2011
×
Read the review Edit this entry  
31
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★½
Edit this entry  
30
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
½
Edit this entry  
29
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
Edit this entry  
29
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
Edit this entry  
29
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
Read other review Edit this entry  
29
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
Edit this entry  
28
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★
Edit this entry  
26
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jonathan Rosenbaum, Present

Jonathan Rosenbaum, Present

2013
×
Edit this entry  
26
Transformers: The Premake

Transformers: The Premake

2014
×
Edit this entry  
25
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★
Edit this entry  
24
Mother

Mother

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Port of Call

Port of Call

1948
×
★★★
Edit this entry  
23
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wake Up, Ron Burgundy: The Lost Movie

Wake Up, Ron Burgundy: The Lost Movie

2004
×
Edit this entry  
23
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ramy Youssef: Feelings

Ramy Youssef: Feelings

2019
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
22
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Grandma about Grandpa

Grandma about Grandpa

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
20
Moonrise

Moonrise

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Megamind

Megamind

2010
×
★★★
Edit this entry  
19
Vincent Gallo as Flying Christ

Vincent Gallo as Flying Christ

1981
×
Edit this entry  
19
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Chicken Little

Chicken Little

2005
×
½
Edit this entry  
18
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
½
Edit this entry  
18
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★
Edit this entry  
18
The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

2015
×
★½
Edit this entry  
18
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★
Edit this entry  
15
Uptight

Uptight

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry