Sort by

brendan has logged 85 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The New World

The New World

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Trap: What Happened to Our Dream of Freedom

The Trap: What Happened to Our Dream of Freedom

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
M

M

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wanda

Wanda

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cul-de-sac

Cul-de-sac

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
Read the review Edit this entry  
25
Save the Green Planet!

Save the Green Planet!

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Midsommar

Midsommar

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
House

House

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Boys State

Boys State

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Day Shall Come

The Day Shall Come

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lenny Cooke

Lenny Cooke

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry