brenda has logged 101 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dirty Computer

Dirty Computer

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mulan

Mulan

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Ammonite

Ammonite

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Fantasia 2000

Fantasia 2000

1999
×
Edit this entry  
22
Fantasia

Fantasia

1940
×
Edit this entry  
14
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Glass Room

The Glass Room

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Federal Bank Heist

Federal Bank Heist

2011
×
Read the review Edit this entry  
01
A Secret Love

A Secret Love

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
365 Days

365 Days

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
Edit this entry  
09
My Days of Mercy

My Days of Mercy

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Serena

Serena

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★
Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Kid Like Jake

A Kid Like Jake

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Vita & Virginia

Vita & Virginia

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
01
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Stonewall

Stonewall

2015
×
Edit this entry  
29
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Rio 2096: A Story of Love and Fury

Rio 2096: A Story of Love and Fury

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
Edit this entry  
22
The Woman in Green

The Woman in Green

1945
×
★★★
Edit this entry  
22
The Scarlet Claw

The Scarlet Claw

1944
×
★★★½
Edit this entry  
22
Murder!

Murder!

1930
×
★★★
Edit this entry  
21
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Edit this entry  
20
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Edit this entry  
19
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Edit this entry