Brennan has logged 447 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★
Edit this entry  
28
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Ek Ladki Ko Dekha Toh Aisa Laga

Ek Ladki Ko Dekha Toh Aisa Laga

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★
Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Child's Christmas in Wales

A Child's Christmas in Wales

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blackadder's Christmas Carol

Blackadder's Christmas Carol

1988
×
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Holly and the Ivy

The Holly and the Ivy

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Happy Holidays with Bing and Frank

Happy Holidays with Bing and Frank

1957
×
Edit this entry  
19
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
Edit this entry  
18
Lady on a Train

Lady on a Train

1945
×
★★★
Edit this entry  
17
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
And Then There Were None

And Then There Were None

2015
×
Edit this entry  
15
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★★
Edit this entry  
13
Sherlock Holmes and the Voice of Terror

Sherlock Holmes and the Voice of Terror

1942
×
★★★
Edit this entry  
12
Winnie the Pooh: A Very Merry Pooh Year

Winnie the Pooh: A Very Merry Pooh Year

2002
×
Edit this entry  
12
Merrily We Go to Hell

Merrily We Go to Hell

1932
×
★★★★
Edit this entry  
12
The King

The King

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Wasp

Wasp

2003
×
Edit this entry  
10
Three on a Match

Three on a Match

1932
×
★★★½
Edit this entry  
10
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★½
Edit this entry  
10
Hogfather

Hogfather

2006
×
Edit this entry  
09
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Smilin' Through

Smilin' Through

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry