Brennan has logged 70 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Funeral in Berlin

Funeral in Berlin

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Niagara

Niagara

1953
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Last of Sheila

The Last of Sheila

1973
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dark Victory

Dark Victory

1939
×
★★★½
Edit this entry  
28
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Big Night

Big Night

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
26
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
Sunset

Sunset

2018
×
Edit this entry  
25
Fog Over Frisco

Fog Over Frisco

1934
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★
Edit this entry  
24
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Journey into Fear

Journey into Fear

1943
×
★★½
Edit this entry  
22
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
Edit this entry  
22
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
A Farewell to Arms

A Farewell to Arms

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Satan Met a Lady

Satan Met a Lady

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★
Edit this entry  
19
The Ring

The Ring

1927
×
★★★
Edit this entry  
19
Dead Reckoning

Dead Reckoning

1947
×
★★★
Edit this entry  
18
New York Stories

New York Stories

1989
×
★★★
Edit this entry  
18
Love Affair

Love Affair

1939
×
★★★
Edit this entry  
17
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★
Edit this entry  
16
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Marked Woman

Marked Woman

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Klute

Klute

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★½
Edit this entry  
15
Barbara

Barbara

2012
×
★★★★
Edit this entry  
14
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
La Chienne

La Chienne

1931
×
★★★
Edit this entry  
13
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★½
Edit this entry  
12
Little Odessa

Little Odessa

1994
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Painting

The Painting

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★½
Edit this entry  
10
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★★
Edit this entry  
10
Brigadoon

Brigadoon

1954
×
★★★★
Edit this entry  
09
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★½
Edit this entry  
09
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Raw Deal

Raw Deal

1948
×
★★★★
Edit this entry