Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★
Edit this entry  
20
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Edit this entry  
18
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Colossal

Colossal

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Slacker

Slacker

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dexter: New Blood

Dexter: New Blood

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Edit this entry  
05
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sense8: Creating the World

Sense8: Creating the World

2015
×
★★★½
Edit this entry  
31
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sense8: Amor Vincit Omnia

Sense8: Amor Vincit Omnia

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Death to 2021

Death to 2021

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry