Brendan has logged 550 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Val

Val

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hellbound

Hellbound

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
mother!

mother!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Edit this entry  
21
Jason X

Jason X

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★½
Edit this entry  
15
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
Read the review Edit this entry  
14
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Desperado

Desperado

1995
×
★★★½
Edit this entry  
09
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Predestination

Predestination

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★
Edit this entry  
05
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★
Edit this entry