Brendan has logged 51 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Crank

Crank

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Antiviral

Antiviral

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ringu

Ringu

1998
×
★★★½
Edit this entry  
25
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Robin Hood: Men in Tights

Robin Hood: Men in Tights

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Host

Host

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rodan

Rodan

1956
×
★★★
Edit this entry  
20
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Hero Academia: Make It! Do-or-Die Survival Training, Part 1

My Hero Academia: Make It! Do-or-Die Survival Training, Part 1

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Revenge

Revenge

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Belly

Belly

1998
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Post

The Post

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mothra

Mothra

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★½
Edit this entry  
07
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dune

Dune

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Edit this entry  
02
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry