Sort by

brentcoughenour has logged 229 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Could Never Be Your Woman

I Could Never Be Your Woman

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
P2

P2

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
After Ever Happy

After Ever Happy

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Causeway

Causeway

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Remember the Titans

Remember the Titans

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Long Shot

Long Shot

2017
×
Read the review Edit this entry  
31
Haunt

Haunt

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The 101 Scariest Horror Movie Moments of All Time

The 101 Scariest Horror Movie Moments of All Time

2022
×
Read the review Edit this entry  
25
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
V/H/S/99

V/H/S/99

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sissy

Sissy

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
Read the review Edit this entry  
11
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story

Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry