• Yellowbeard

    Yellowbeard

    ★★

    This is not very good, but I’m such a sucker for everyone in this cast that it was still pretty fun. It boasts Graham Chapman, Madeline Kahn, Peter Cook, Marty Feldman, James Mason, Eric Idle, John Cleese, Cheech & Chong, David Bowie as a shark... I mean, come on. However, Graham is criminally underutilized for being the titular character and that is probably what makes this suffer the most.


    This is also my 300th review on Letterboxd, and I’m so glad I spent it with Graham and some of the other Python boys!

  • Titanic

    Titanic

    ★★★★★

    Titanic is such a cultural staple that it is difficult to talk about it without sounding overly grandiose, but it really is just that good. While I may have a couple of complaints or things that seem off, the rest of it is so good that you can forgive some of those things. Jack and Rose's love story on its own probably would not merit a five star movie, but what takes Titanic to the level of a cultural phenomenon…

  • Behave Yourself!

    Behave Yourself!

    ★½

    Not sure how you can manage to so wholeheartedly waste both Farley Granger and Shelley Winters, but this somehow achieves that. They’re spectacular together, but this didn’t even know what it had.

  • Parlor, Bedroom and Bath

    Parlor, Bedroom and Bath

    ★★★

    Can we just talk about how good Buster Keaton and Charlotte Greenwood are together in this? I could have watched just the two of them go at it for seventy minutes and it would have been worth it. Reginald Denny also plays super well off of Keaton, which was delightful. All around a considerable deal of fun.

  • The Silver Horde

    The Silver Horde

    ★★

    The conflict in this movie is basically just that everyone’s in love with Joel McCrea and if that’s not relatable I don’t know what is

  • The Secret Policeman's Ball

    The Secret Policeman's Ball

    ★★★★

    What an incredible curio. All around top-notch entertainment.

    Directed by John Cleese, The Secret Policeman’s Ball is actually technically the third entry in the Policeman’s Ball canon of live Amnesty International benefit shows. It includes sketches with musical interludes sprinkled in between and it is one of the best seventy minutes you could see.

    What stood out to me the most was how this brought together three different generations of comedy. John, Michael, and Terry J of the Pythons are there, but…

  • Arsène Lupin Returns

    Arsène Lupin Returns

    ★★★½

    So much of the original Arsene Lupin thrives on the chemistry between the Barrymores, but Melvyn Douglas and Warren William together are perhaps the next best thing. This is tremendously fun and breezy with expert performances and incredible chemistry between everyone, down to the wonderfully omnipresent Nat Pendleton. This is genuinely a delightful and worthwhile sequel.

  • Go West, Young Lady

    Go West, Young Lady

    ★★★

    The first time Glenn Ford appeared on screen I audibly and rather loudly went “OOF.” It has been far too long since I’ve seen one of his films.

    This is actually pretty fun, with an entertaining enough story and some awesome support (and performances!) from Ann Miller. 

    It’s funny to see Ford in a comedic western role early in his career given how westerns would give him some of his strongest performances in his later career.

  • But the Flesh Is Weak

    But the Flesh Is Weak

    ★★

    Oh to be in a gorgeous 30s gown sitting on a swing in a beautiful garden in the moonlight with Robert Montgomery

  • Ratatouille

    Ratatouille

    ★★★★½

    This is Peter O’Toole’s best role, what can I say?

    The art direction in this movie Is it incredible and I forgot just how good it was. The tears immediately started steaming at the part where Remy sees Paris for the first time, it is just so beautiful.

  • Napoleon Dynamite

    Napoleon Dynamite

    ★★★★

    In all seriousness, Jon Heder as Napoleon Dynamite is one of the great cinematic performances of all time.

  • Nothing Sacred

    Nothing Sacred

    ★★★★

    I forgot how ridiculously good some of the shots in this movie are.