Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Blank Check

Blank Check

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Lou

Lou

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Terror of Mechagodzilla

Terror of Mechagodzilla

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Footsteps in the Fog

Footsteps in the Fog

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Birds II: Land's End

The Birds II: Land's End

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Instructions for a Light and Sound Machine

Instructions for a Light and Sound Machine

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
WNUF Halloween Special

WNUF Halloween Special

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Voyage of the Rock Aliens

Voyage of the Rock Aliens

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Resurrection

Resurrection

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tales of Terror

Tales of Terror

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
True Lies

True Lies

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blue Ice

Blue Ice

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Sword and the Dragon

The Sword and the Dragon

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Autopsy

Autopsy

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cloak & Dagger

Cloak & Dagger

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Deadline

Deadline

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Three Celestial Bodies

Three Celestial Bodies

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Don't Let the Angels Fall

Don't Let the Angels Fall

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Toys

Toys

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cycling the Frame

Cycling the Frame

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Westworld

Westworld

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Heavy Metal

Heavy Metal

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
OSS 117 Is Unleashed

OSS 117 Is Unleashed

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blonde Venus

Blonde Venus

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Man with Nine Lives

The Man with Nine Lives

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
LA Plays Itself

LA Plays Itself

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Challenge of the Masters

Challenge of the Masters

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Marnie

Marnie

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love & Saucers

Love & Saucers

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Red Notice

Red Notice

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Experiment in Terror

Experiment in Terror

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Devil Is a Woman

The Devil Is a Woman

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Godzilla vs. Mechagodzilla

Godzilla vs. Mechagodzilla

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Taboo II

Taboo II

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Swan Song

Swan Song

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Prey

Prey

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Flesh for Frankenstein

Flesh for Frankenstein

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry