Sort by

Brett & JB has logged 459 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dark August

Dark August

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
To Sir, with Love

To Sir, with Love

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Taste of Blood

A Taste of Blood

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Blades

Blades

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Zombie Island Massacre

Zombie Island Massacre

1984
×
Read the review Edit this entry  
19
Cliffhanger

Cliffhanger

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Twentieth Century

Twentieth Century

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nothing Underneath

Nothing Underneath

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
9 Lives of a Wet Pussycat

9 Lives of a Wet Pussycat

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Pink Ladies

The Pink Ladies

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Thousand and One Erotic Nights

A Thousand and One Erotic Nights

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Killing Kind

The Killing Kind

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Drive a Crooked Road

Drive a Crooked Road

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
New York Ninja

New York Ninja

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wolf

Wolf

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rest in Pieces

Rest in Pieces

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Legend

Legend

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Face of Fu Manchu

The Face of Fu Manchu

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Oleanna

Oleanna

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Paganini Horror

Paganini Horror

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Night Owl

Night Owl

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Surrogates

Surrogates

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Common Threads: Stories from the Quilt

Common Threads: Stories from the Quilt

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Ghastly Ones

The Ghastly Ones

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Saint Bernard

Saint Bernard

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The Best Exotic Marigold Hotel

The Best Exotic Marigold Hotel

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
So Sweet... So Perverse

So Sweet... So Perverse

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry