Sort by

Brettle has logged 725 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Ryan's Daughter

Ryan's Daughter

1970
×
Edit this entry  
31
Contemporary Color

Contemporary Color

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Finian's Rainbow

Finian's Rainbow

1968
×
Edit this entry  
30
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Mickey One

Mickey One

1965
×
Edit this entry  
29
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Abacus: Small Enough to Jail

Abacus: Small Enough to Jail

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Banker

The Banker

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★½
Edit this entry  
27
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Walk

The Walk

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Edit this entry  
24
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★½
Read prior review Edit this entry  
24
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Love Story

Love Story

1970
×
Edit this entry  
21
The Christmas Setup

The Christmas Setup

2020
×
★★½
Edit this entry  
21
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Edit this entry  
21
The Great White Hope

The Great White Hope

1970
×
★★★½
Edit this entry  
20
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Sweet Dreams

Sweet Dreams

1985
×
★★★★
Edit this entry  
20
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Capital in the Twenty-First Century

Capital in the Twenty-First Century

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ava

Ava

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Constantine

Constantine

2005
×
★★★★
Edit this entry  
16
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Tenant

The Tenant

1976
×
Edit this entry  
16
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Edit this entry  
15
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★½
Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Sibyl

Sibyl

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
X2

X2

2003
×
★★★½
Edit this entry  
12
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★½
Edit this entry  
11
Frozen River

Frozen River

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Invader Zim: Enter the Florpus

Invader Zim: Enter the Florpus

2019
×
Edit this entry