Sort by

brett has logged 600 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Identity

Identity

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Holidate

Holidate

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Maid

Maid

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sugar & Spice

Sugar & Spice

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cherry Falls

Cherry Falls

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Candy

Candy

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dune

Dune

2021
×
★★
Edit this entry  
13
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Saw

Saw

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Alice, Sweet Alice

Alice, Sweet Alice

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Intruder

The Intruder

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cry_Wolf

Cry_Wolf

2005
×
★★★
Edit this entry  
11
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry