Sort by

brett has logged 382 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★½
Edit this entry  
29
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★½
Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gothika

Gothika

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★
Edit this entry  
22
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
22
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★½
Edit this entry  
22
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★★
Edit this entry  
22
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Up

Up

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
20
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
Edit this entry  
17
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Sword in the Stone

The Sword in the Stone

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
First Blood

First Blood

1982
×
★★★½
Edit this entry  
17
Cruel Intentions 2

Cruel Intentions 2

2001
×
★½
Edit this entry  
17
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Monster House

Monster House

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Taken

Taken

2008
×
★★★★
Edit this entry  
17
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
½
Edit this entry  
17
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Edit this entry  
17
After

After

2019
×
★★
Edit this entry  
17
American Honey

American Honey

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Founder

The Founder

2016
×
★★★½
Edit this entry