Brian has logged 273 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★
Edit this entry  
23
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Carol for Another Christmas

Carol for Another Christmas

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Forever Prisoner

The Forever Prisoner

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Four Hours at the Capitol

Four Hours at the Capitol

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Brewster McCloud

Brewster McCloud

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lemon Drop Kid

The Lemon Drop Kid

1951
×
★★★★
Edit this entry  
04
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Junior Bonner

Junior Bonner

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Night Has a Thousand Eyes

Night Has a Thousand Eyes

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Johnny O'Clock

Johnny O'Clock

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Between Midnight and Dawn

Between Midnight and Dawn

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Convicted

Convicted

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Assassination Bureau

The Assassination Bureau

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Web

The Web

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pool of London

Pool of London

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Las Vegas Story

The Las Vegas Story

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
If I Leave Here Tomorrow: A Film About Lynyrd Skynyrd

If I Leave Here Tomorrow: A Film About Lynyrd Skynyrd

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Batman: The Long Halloween, Part Two

Batman: The Long Halloween, Part Two

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
It Always Rains on Sunday

It Always Rains on Sunday

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Desert Fury

Desert Fury

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
I Wouldn't Be in Your Shoes

I Wouldn't Be in Your Shoes

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Batman: The Long Halloween, Part One

Batman: The Long Halloween, Part One

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
10 Rillington Place

10 Rillington Place

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Born to Win

Born to Win

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Masterson of Kansas

Masterson of Kansas

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Klondike Kate

Klondike Kate

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Out-of-Towners

The Out-of-Towners

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Incident

The Incident

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Man from Del Rio

Man from Del Rio

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Indian Fighter

The Indian Fighter

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Quantez

Quantez

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry