Sort by

Bri has logged 174 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Little Women

Little Women

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Don Juan or If Don Juan Were a Woman

Don Juan or If Don Juan Were a Woman

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★½
Edit this entry  
06
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★
Edit this entry  
03
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Social Network

The Social Network

2010
×
Read the review Edit this entry  
31
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mandy

Mandy

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vampyres

Vampyres

1974
×
★★½
Edit this entry  
25
Blood and Roses

Blood and Roses

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Town That Dreaded Sundown

The Town That Dreaded Sundown

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Creep

Creep

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Imprint

Imprint

2006
×
Read the review Edit this entry  
18
Spiral

Spiral

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Void

The Void

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Blood Spattered Bride

The Blood Spattered Bride

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★½
Edit this entry  
13
We All Scream for Ice Cream

We All Scream for Ice Cream

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★
Edit this entry  
10
Helter Skelter

Helter Skelter

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Altered States

Altered States

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Images

Images

1972
×
★★★
Edit this entry  
08
The Vampire Lovers

The Vampire Lovers

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cruising

Cruising

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Larry

Larry

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The House That Dripped Blood

The House That Dripped Blood

1971
×
★★½
Edit this entry  
04
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
★★★
Edit this entry  
04
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Vampire Circus

Vampire Circus

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Something Wicked This Way Comes

Something Wicked This Way Comes

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Alice

Alice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Horse

The Horse

1973
×
Edit this entry  
25
Geometry

Geometry

1987
×
Edit this entry  
20
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Puce Moment

Puce Moment

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Faces

Faces

1968
×
★★★
Edit this entry  
12
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★
Edit this entry  
12
Sweet Charity

Sweet Charity

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry