Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Nasty Girl

The Nasty Girl

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nazarin

Nazarin

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Mayerling

Mayerling

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★
Edit this entry  
16
The House Bunny

The House Bunny

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Edit this entry  
14
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★
Edit this entry  
13
The Sunshine Boys

The Sunshine Boys

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★½
Edit this entry  
11
The Big Street

The Big Street

1942
×
★★★
Edit this entry  
11
Born to Kill

Born to Kill

1947
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Producers

The Producers

1967
×
★★½
Edit this entry  
09
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Procession

Procession

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cat Ballou

Cat Ballou

1965
×
★★★
Edit this entry  
06
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Breezy

Breezy

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1972
×
Read the review Edit this entry  
03
Elf

Elf

2003
×
★★
Edit this entry  
02
Topper

Topper

1937
×
★★★
Edit this entry  
01
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Killing of Kenneth Chamberlain

The Killing of Kenneth Chamberlain

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tucker: The Man and His Dream

Tucker: The Man and His Dream

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Belfast

Belfast

2021
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Electra, My Love

Electra, My Love

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Novice

The Novice

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Under the Sand

Under the Sand

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Passing

Passing

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
Career Opportunities

Career Opportunities

1991
×
Read the review Edit this entry  
15
Private Vices, Public Virtues

Private Vices, Public Virtues

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
How to Lose Friends & Alienate People

How to Lose Friends & Alienate People

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry