Brian has logged 535 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read prior review Edit this entry  
29
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Elizabeth: The Golden Age

Elizabeth: The Golden Age

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nights and Weekends

Nights and Weekends

2008
×
★★½
Edit this entry  
26
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★
Edit this entry  
24
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Cowards Bend the Knee

Cowards Bend the Knee

2003
×
★★★½
Edit this entry  
21
Hale County This Morning, This Evening

Hale County This Morning, This Evening

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Letters to Juliet

Letters to Juliet

2010
×
Read the review Edit this entry  
19
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Puce Moment

Puce Moment

1949
×
Read the review Edit this entry  
18
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
Edit this entry  
17
Vice

Vice

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
American Animals

American Animals

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Mighty Quinn

The Mighty Quinn

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Narrow Margin

The Narrow Margin

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Mississippi Masala

Mississippi Masala

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Edit this entry  
06
Set It Off

Set It Off

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mother Night

Mother Night

1996
×
★★½
Edit this entry  
04
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★
Edit this entry  
02
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
Read the review Edit this entry  
01
Jane Fonda in Five Acts

Jane Fonda in Five Acts

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Grease

Grease

1978
×
★★★
Edit this entry  
30
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ariel

Ariel

1988
×
★★★
Edit this entry  
28
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry