Brian has logged 59 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Shout

The Shout

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Damned in Venice

Damned in Venice

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Dark Waters

Dark Waters

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Devil Rides Out

The Devil Rides Out

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Crazies

The Crazies

1973
×
Read the review Edit this entry  
25
Twockers

Twockers

1998
×
★★★½
Edit this entry  
25
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
On Dangerous Ground

On Dangerous Ground

1951
×
★★★½
Edit this entry  
24
Me the Terrible

Me the Terrible

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Fright Night Part 2

Fright Night Part 2

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vigilante

Vigilante

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Christine

Christine

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lake Placid

Lake Placid

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Girl Can't Help It

The Girl Can't Help It

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Boston Strangler

The Boston Strangler

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
78/52

78/52

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kitten with a Whip

Kitten with a Whip

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
House of Wax

House of Wax

1953
×
Read the review Edit this entry  
16
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mo' Better Blues

Mo' Better Blues

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Bad Seed

The Bad Seed

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Crooklyn

Crooklyn

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
Read the review Edit this entry  
11
mid90s

mid90s

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Private Life

Private Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Vampyres

Vampyres

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Golem

The Golem

1920
×
Read the review Edit this entry  
09
Bodied

Bodied

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Torso

Torso

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Vampires

Vampires

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry