Sort by

Brian has logged 260 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
Read the review Edit this entry  
26
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Beauty and the Beast: A 30th Celebration

Beauty and the Beast: A 30th Celebration

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cunk on Christmas

Cunk on Christmas

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Sólo con tu pareja

Sólo con tu pareja

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Night of the Coconut

Night of the Coconut

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hands on a Hardbody: The Documentary

Hands on a Hardbody: The Documentary

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pandora and the Flying Dutchman

Pandora and the Flying Dutchman

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The House of Yes

The House of Yes

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Freaked

Freaked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
Read the review Edit this entry  
17
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nobody from Nowhere

Nobody from Nowhere

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Comrades, Almost a Love Story

Comrades, Almost a Love Story

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry