• Rebecca

    ★★★★★

  • The Grapes of Wrath

    ★★★★½

  • His Girl Friday

    ★★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★★★

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • The Rules of the Game

    ★★★★

  • Stagecoach

    ★★★★

  • The Lady Vanishes

    ★★★★½

  • Birthright

    ★★★

  • The Adventures of Robin Hood

    ★★★★½

  • Bringing Up Baby

    ★★★★½

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★½

  • Grand Illusion

    ★★★★

  • You Only Live Once

    ★★★

  • Sabotage

    ★★★

  • Modern Times

    ★★★★½

  • The 39 Steps

    ★★★★

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★½

  • The Ghost Walks

    ★★½

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★½

  • The Thin Man

    ★★★★

  • The Son of Kong

    ★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • King Kong

    ★★★★★

  • The Most Dangerous Game

    ★★★½

  • Scarface

    ★★★★

  • Freaks

    ★★★★½

  • The Mummy

    ★★★★

  • Frankenstein

    ★★★★

  • M

    ★★★★½

  • Dracula

    ★★★★

  • City Lights

    ★★★★★

  • Blackmail

    ★★½

  • Un Chien Andalou

    ★★★★½

  • Spite Marriage

    ★★

  • Steamboat Willie

    ★★★

  • The Fall of the House of Usher

    ★★★½

  • The Cameraman

    ★★★½

  • Steamboat Bill, Jr.

    ★★★½

  • The Circus

    ★★★½

  • College

    ★★½

  • It

    ★★★½

  • Metropolis

    ★★★★★

  • The General

    ★★★★½

  • Battling Butler

    ★★½

  • Battleship Potemkin

    ★★★★½

  • Go West

    ★★½

  • The Gold Rush

    ★★★★½

  • The Phantom of the Opera

    ★★★½

  • Seven Chances

    ★★★½

  • The Last Laugh

    ★★★★½

  • Greed

    ★★★★★

  • The Navigator

    ★★★½

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • Our Hospitality

    ★★★★½

  • Three Ages

    ★★★½

  • Safety Last!

    ★★★★½

  • Häxan

    ★★★★½

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • The Kid

    ★★★★

  • The Symbol of the Unconquered

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★½

  • Broken Blossoms

    ★★★★½

  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

    ★★★★★

  • Les Vampires

    ★★★★

  • The Birth of a Nation

    ★★★

  • The Impossible Voyage

    ★★★

  • The Mermaid

    ★★★

  • The Great Train Robbery

    ★★★★½

  • A Trip to the Moon

    ★★★★½

  • Workers Leaving the Lumière Factory

    ★★★½