RSS feed for Brian
  • The Dark Knight

    The Dark Knight

    ★★★★

    Sometimes I forget this is a Batman movie.

  • UHF

    UHF

    ★★★

    I would have been fine with just movie parody scenes too because that’s where the movie has the best jokes.

  • Police Story

    Police Story

    ★★★★

    Such great work from Jackie Chan that you forget it’s otherwise conventional.

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★½

    Is it okay for me to be Swedish anymore?

  • Spider-Man: Far from Home

    Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

    There’s a deliberate joke in this movie which was already done in Birdemic, which was done not as a joke.

  • Yesterday

    Yesterday

    ★★★½

    Did he really have to put a post-it reminding him of Revolution 9?

  • Shrek 2

    Shrek 2

    ★★★★½

    Wow, Game of Thrones is so derivative.

  • Toy Story 4

    Toy Story 4

    ★★★★

    It was hilarious, endearing, thought-provoking, emotional, and had a beautiful ending, and it’s still easily my least favorite in the series.

  • Men in Black: International

    Men in Black: International

    ★★★

    My favorite part of the movie was when the camera was from Pawny’s POV and it looked like the good looking actors were talking directly to me.

  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum

    John Wick: Chapter 3 – Parabellum

    ★★★★

    Hard to buy that John Wick is the only person in New York City who’s in a hurry.

  • Rocketman

    Rocketman

    ★★★★

    Funny how there’s a summer movie musical out this year with songs written by Elton John and it’s not even the movie about Elton John.

  • Godzilla: King of the Monsters

    Godzilla: King of the Monsters

    ★★★

    🎶 It’s so haaaaarrd to be a lizaaaaaaard 🎶
    🎶It’s haaaaard to be a lizaaaaaaard 🎶
    🎶Tiny arms, itchy gizaaaaaaaarrrrds 🎶
    🎶It’s hard to be a lizaaaaard 🎶
    🎶But it’s harder to segue 🎶