Brian has logged 49 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Men Who Stare at Goats

The Men Who Stare at Goats

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lost in La Mancha

Lost in La Mancha

2002
×
Edit this entry  
23
They Died with Their Boots On

They Died with Their Boots On

1941
×
★★★
Edit this entry  
22
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★½
Edit this entry  
18
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Marnie

Marnie

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Sea Hawk

The Sea Hawk

1940
×
Edit this entry  
11
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
8½

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Talking Head

Talking Head

1992
×
Edit this entry  
05
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★
Edit this entry  
04
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Sun Shines Bright

The Sun Shines Bright

1953
×
Edit this entry  
28
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
L'Âge d'Or

L'Âge d'Or

1930
×
★★
Edit this entry  
28
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★
Edit this entry  
27
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Edit this entry  
27
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
October (Ten Days that Shook the World)

October (Ten Days that Shook the World)

1927
×
Edit this entry  
20
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Joyless Street

Joyless Street

1925
×
Edit this entry  
13
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★
Edit this entry  
10
Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★½
Edit this entry  
06
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Motorcycle Diaries

The Motorcycle Diaries

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Raju

Raju

2011
×
★★
Edit this entry  
31
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
½
Read the review Edit this entry  
30
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Wall

The Wall

2012
×
Read the review Edit this entry  
23
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry