Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★★

  • A Hidden Life

    ★★★★★

  • Deadwood: The Movie

    ★★★★★

  • Us

    ★★★★½

  • Moonlight

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★★

  • Almost Famous

    ★★★★★

  • Gremlins

    ★★★★★

  • Crimson Peak

    ★★★★★

  • Castle in the Sky

    ★★★★★

  • A Fish Called Wanda

    ★★★★★

  • Black Mirror: Be Right Back

    ★★★★★

  • Rachel Getting Married

    ★★★★★

  • The Limey

    ★★★★★

  • A Face in the Crowd

    ★★★★★

  • Now, Voyager

    ★★★★★

  • The Heiress

    ★★★★★

  • Until the End of the World

    ★★★★★

  • Black Panther

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 391 Films watched
  • 32.6 Average per month
  • 7.5 Average per week

Milestones

First Film

Rust Creek

Jan 2

Most Watched

Knives Out

twice

Parasite

twice

Once Upon a Time… in Hollywood

twice

Marriage Story

twice

Good Boys

twice

Last Film

Spies in Disguise

Dec 30

Featured lists

Genres, Countries & Languages

Drama
171 films
Thriller
108 films
Comedy
95 films
Horror
87 films
Adventure
61 films
Action
57 films
Fantasy
52 films
Sci Fi
51 films
Crime
49 films
Mystery
46 films
USA
296 films
UK
58 films
Canada
26 films
France
25 films
Japan
19 films
Germany
15 films
China
13 films
Australia
10 films
Spain
7 films
Belgium
7 films
English
362 films
Spanish
33 films
French
28 films
Japanese
23 films
German
22 films
Chinese
15 films
Italian
14 films
Russian
13 films
Arabic
5 films
Portuguese
5 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 7 Added 7

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Brian’s most liked review

Us

★★★★½

A great example of a director who is always a step or two ahead of you and you can’t wait to see what’s around the next corner. So smart, so well-crafted, and fucking terrifying.

More reviews

Brian’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Holmes & Watson
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Sebastian

Films Brian watched in 2019

  • Spies in Disguise
  • Planes, Trains and Automobiles
  • The Muppet Christmas Carol
  • Midnight Kiss
  • Spirits in the Forest
  • Lucy in the Sky
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Knives Out
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Frozen II
  • Until the End of the World
  • The Limey
  • The Story of Temple Drake
  • Ready or Not
  • It Chapter Two
  • 6 Underground
  • Weathering with You
  • Judy
  • Noelle
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Long Day's Journey Into Night
  • Hustlers
  • Dolemite Is My Name
  • Little Women
  • Parasite
  • Monos
  • For Sama
  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese
  • Knives and Skin
  • Richard Jewell
  • One Child Nation
  • Klaus
  • The Irishman
  • Her Smell
  • Cold Case Hammarskjöld
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Where'd You Go, Bernadette
  • Now, Voyager
  • 1917
  • Bombshell
  • Marriage Story
  • Motherless Brooklyn
  • Dora and the Lost City of Gold
  • American Factory
  • Hail Satan?
  • Ghosts of Sugar Land
  • The Peanut Butter Falcon
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • Earthquake Bird
  • Grave of the Fireflies
  • Porco Rosso
  • The Cat Returns
  • Pom Poko
  • Castle in the Sky
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • The Kingmaker
  • Doctor Sleep
  • Moonlight
  • Good Boys
  • The Social Network
  • Tell Me Who I Am
  • Goosebumps
  • The Dead Center
  • Mothra vs. Godzilla
  • Destroy All Monsters
  • King Kong vs. Godzilla
  • The Lion King
  • Rattlesnake
  • The Gallows Act II
  • Teen Titans Go! vs. Teen Titans
  • Western Stars
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Eli
  • Wounds
  • Trick
  • Underworld
  • Annabelle Comes Home
  • The Changeling
  • One Cut of the Dead
  • Crawl
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Emanuel
  • The Forest of Love
  • Fractured
  • Low Tide
  • The Circus
  • Child's Play
  • Uncanny Annie
  • In the Tall Grass
  • Midsommar
  • Spider-Man: Far from Home
  • In the Shadow of the Moon
  • The Golden Glove
  • Ad Astra
  • Bloodline
  • Zeroville
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Aladdin
  • Cluny Brown
  • The Dead Don't Die
  • Pelican Blood
  • The Whistlers
  • The Audition
  • Varda by Agnès
  • Avengers: Endgame
  • The Australian Dream
  • Bikram: Yogi, Guru, Predator
  • First Love
  • The Vigil
  • Uncut Gems
  • Joker
  • The Laundromat
  • Jungleland
  • Bad Education
  • Marriage Story
  • Jojo Rabbit
  • The Goldfinch
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Abominable
  • Knives Out
  • Synchronic
  • How to Build a Girl
  • The Two Popes
  • The Aeronauts
  • Just Mercy
  • Waves
  • True History of the Kelly Gang
  • Seberg
  • Zombi Child
  • The Lighthouse
  • Parasite
  • A Hidden Life
  • Bacurau
  • Atlantics
  • Sea Fever
  • Hearts and Bones
  • Disappearance at Clifton Hill
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Rocketman
  • Pure
  • Pain and Glory
  • The Fanatic
  • The Traitor
  • Ma
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Tigers Are Not Afraid
  • Vita & Virginia
  • Shadow
  • Burn
  • The Night Comes for Us
  • Jacob's Ladder
  • Magnificent Obsession
  • The Angry Birds Movie 2
  • Jacob's Ladder
  • Buñuel in the Labyrinth of the Turtles
  • Brightburn
  • Bob Lazar: Area 51 and Flying Saucers
  • The Curse of La Llorona
  • Gremlins
  • The Intruder
  • The Maus
  • School Spirit
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • The Red Sea Diving Resort
  • Domino
  • The Princess Bride
  • Alita: Battle Angel
  • Hellboy
  • Missing Link
  • Murders in the Zoo
  • Ash Is Purest White
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Long Shot
  • Klute
  • Nineteen Eighty-Four
  • Shazam!
  • Luz
  • Point Blank
  • Silent Hill
  • Pet Sematary
  • Shangri-La
  • Ghostbusters
  • Back to the Future Part III
  • Cold Blood
  • Culture Shock
  • Toy Story 4
  • Anima
  • Lost Highway
  • Dumbo
  • Batman & Robin
  • Batman Forever
  • Batman Returns
  • Back to the Future Part II
  • Nightmare Cinema
  • Back to the Future
  • Spider-Man: Homecoming
  • Wonder Park
  • The Wandering Earth
  • Too Old to Die Young
  • Murder Mystery
  • Captain Marvel
  • Captive State
  • Batman

See all 391

World Map

Highly rated films Brian is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bring the Soul: The Movie
  • Cleaners
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Aswang
  • Rilakkuma and Kaoru

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more