Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Dark Glasses

Dark Glasses

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Breakdown

Breakdown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Kindred

The Kindred

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Boo!

Boo!

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Why Him?

Why Him?

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jeepers Creepers: Reborn

Jeepers Creepers: Reborn

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Retribution

Retribution

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Darkest Soul

Darkest Soul

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Man in the Iron Mask

The Man in the Iron Mask

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Scary Tales

Scary Tales

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Fear

The Fear

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tropic of Cancer

Tropic of Cancer

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ambition

Ambition

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Massacre at Central High

Massacre at Central High

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
No One Gets Out Alive

No One Gets Out Alive

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beast

Beast

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A White Dress for Marialé

A White Dress for Marialé

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dog Soldiers

Dog Soldiers

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nine Guests for a Crime

Nine Guests for a Crime

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shocker

Shocker

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Orphan

Orphan

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blood Paradise

Blood Paradise

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Velvet Vampire

The Velvet Vampire

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fall

Fall

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cthulhu Mansion

Cthulhu Mansion

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Perfect Storm

The Perfect Storm

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Interceptor

Interceptor

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Man of the House

Man of the House

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Witchboard

Witchboard

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry