Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Primal

Primal

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Spree

Spree

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Tax Collector

The Tax Collector

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Man in the Well

Man in the Well

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Following

Following

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Les 3 Boutons

Les 3 Boutons

2015
×
Read the review Edit this entry  
03
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Low Tide

Low Tide

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Husbands

Husbands

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Host

Host

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Unsettling Scenes

Unsettling Scenes

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Stalker

Stalker

1979
×
Read the review Edit this entry  
07
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
Read the review Edit this entry  
07
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
Read the review Edit this entry  
06
Bad News Bears

Bad News Bears

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
Read the review Edit this entry  
06
Cahuenga Blvd.

Cahuenga Blvd.

2005
×
Read the review Edit this entry  
06
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
Read the review Edit this entry  
05
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Milk

Milk

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Caniba

Caniba

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Loveless

The Loveless

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Lenny Cooke

Lenny Cooke

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Snowball Fight

Snowball Fight

1897
×
Read the review Edit this entry  
28
Stan Brakhage Exits the Cinema and Enters the Light of Day

Stan Brakhage Exits the Cinema and Enters the Light of Day

2002
×
Read the review Edit this entry  
28
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Love Is the Message, the Message Is Death

Love Is the Message, the Message Is Death

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Contempt

Contempt

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spy Kids 3-D: Game Over

Spy Kids 3-D: Game Over

2003
×
Read the review Edit this entry