• Primal

    Primal

    ★★

    the insults every other line became old super quick, ugly color grading, and the cgi animals could’ve been better. 

    At this point I’m convinced I’ll watch anything with Nic Cage, but even he couldn’t save this one.

  • Spree

    Spree

    ★★½

    An interesting concept plagued by one dimensional stereotype characters, bad writing, and an overly long runtime. 

    Joe Keery did his thing though.

  • The Tax Collector

    The Tax Collector

    ★★

    Two stars for Shia and George Lopez. 

    This movie was rough, and that’s putting it lightly. So disappointed, but not too surprised after hearing the first bunch of reviews. I can see the attempt though, making movies is hard so I can respect it.


    Makeup was fire.

  • The Seventh Continent

    The Seventh Continent

    ★★★★

    I know the set designers and prop masters read that part of the script and were just like “fuck”. 

    Am I trippin or is that the same interior house Haneke used in BENNYS VIDEO?

    Another hit (more specifically his first) from Haneke, he doesn’t miss.

  • Man in the Well

    Man in the Well

    ★★★★

    He’s dying.
    He’s already dead. 

    Loved this.

    RIP Hu Bo

  • Where the Wild Things Are

    Where the Wild Things Are

    ★★★

    Hey Max, when you go home-will you say good things about us? 

    This is one where I saw they were coming out with it in 2009 and somehow I’m just seeing it now. 

    Couldn’t connect with it as much as I was hoping. Some solid moments though.

  • Following

    Following

    ★★★½

    Idk why it’s so funny to me that the end credits said that “all of these characters were fictitious and if any names in real life matched the ones in this film that it’s a coincidence” when the sound guys name is David Lloyd lol. 


    Loved the Batman symbol and Mark Rothko painting poster. Score was great and Nolan’s cinematography was perfect for the genre. 

    I like low budget Nolan. How he told the story through the nonlinear narrative was effective and added to the mystery without getting too complex where it just becomes head scratching.
    Solid stuff. 

    Still haven’t seen TENET.

  • Les 3 Boutons

    Les 3 Boutons

    I’m taking notes Agnes, I’m taking notes.

  • Chungking Express

    Chungking Express

    ★★★★

    So this guy Wong Kar-wai is really something huh? 
    Thoroughly enjoyed this one, I find it interesting how he has characters do some pretty bizarre things-but somehow they make sense to the character while also pushing forward the plot. 

    Would’ve liked to see more from the first two, but such is life I guess. I guess....some stories expire before others.

  • In the Mood for Love

    In the Mood for Love

    ★★★★

    My first Wong Kar-wai film.
    My first film watched in nearly two weeks. Life and creating my own art had caught up to me, so movie watching needed to be put on hold briefly. I’m glad it’s back though, and I’m glad I came back with this one. 

    Visually stunning with enough subtlety in the writing and performances to pack a meaningful punch. Poetic even. 

    The scenes outside of the noodle shop with the shots looking at the two through…

  • Low Tide

    Low Tide

    ★★★

    Silly but an ok movie. It kept my attention and when it was intriguing it was intriguing. 

    Daniel Zolghadri was the highlight of this film to me. Cinematography was also pretty good! The stakes just never felt high enough to me, always a reach. A bit formulaic at times but it did have its moments of surprise. 

    This whole thing could’ve been avoided if somebodies parents taught them that sharing is caring...oh wait, the moms dead and the dad is…

  • Husbands

    Husbands

    ★★★½

    What’s he gonna do without us?

    This film had some parts that I loved greatly, it also had some parts that I just wasn’t the biggest fan of and felt like it dragged at times. Not to mention the blatant misogyny, but characters don’t always have to be likable for a movie to be good. 

    I really like Cassavetes closeups here, it was impressive how he included all three characters sometimes in one closeup. He directed the hell out of…