Sort by

Michael H.oarty has logged 255 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
Edit this entry  
31
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Accident

Accident

2009
×
Edit this entry  
28
Evil Dead Trap 2: Hideki

Evil Dead Trap 2: Hideki

1992
×
★★★★
Edit this entry  
27
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
Edit this entry  
25
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Read prior review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Edit this entry  
21
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
Edit this entry  
21
All the Creatures Were Stirring

All the Creatures Were Stirring

2018
×
Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
14
Limbo

Limbo

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pola X

Pola X

1999
×
Edit this entry  
10
The Atheist Delusion

The Atheist Delusion

2016
×
Edit this entry  
10
Lips of Blood

Lips of Blood

1975
×
Edit this entry  
09
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★½
Edit this entry  
07
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★
Edit this entry  
04
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Benedetta

Benedetta

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
The Other Side of the Underneath

The Other Side of the Underneath

1972
×
Edit this entry  
28
Extraordinary Stories

Extraordinary Stories

2008
×
Read the review Edit this entry  
26
The City of the Dead

The City of the Dead

1960
×
Edit this entry  
22
The Hunted

The Hunted

2003
×
★★★★
Edit this entry  
20
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
Edit this entry  
19
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Edit this entry  
18
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
Edit this entry  
17
Night and the City

Night and the City

1950
×
Edit this entry  
16
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
Edit this entry  
13
Hunters' Sense of Touch

Hunters' Sense of Touch

1995
×
Edit this entry  
13
11-11-11

11-11-11

2011
×
Edit this entry  
13
God's Not Dead: We The People

God's Not Dead: We The People

2020
×
Edit this entry  
12
Niagara

Niagara

1953
×
★★★½
Edit this entry  
09
Heist

Heist

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
Edit this entry  
06
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
Read the review Edit this entry  
05
Fletch

Fletch

1985
×
Edit this entry  
05
Laura

Laura

1944
×
Edit this entry  
04
Horse Money

Horse Money

2014
×
Edit this entry  
02
Breakdown

Breakdown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
Edit this entry  
28
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
Edit this entry  
24
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sink

Sink

2021
×
Edit this entry  
24
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★
Edit this entry  
23
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry