• The Informant!

    The Informant!

    ★★★

    Matt Damon is hilarious

  • Chinatown

    Chinatown

    ★★★★

    Fuck Roman Polanski but this was great

  • Society of the Snow

    Society of the Snow

    ★★½

    Looks like I’m never flying again!

  • The Iron Claw

    The Iron Claw

    ★★★½

    Heartbreaking stuff. Zac Efron’s performance deserves so much more recognition

  • Mission: Impossible

    Mission: Impossible

    ★★★

    That train scene was something else...

  • Poor Things

    Poor Things

    ★★★½

    Eccentric!

  • Ferrari

    Ferrari

    ★★★★

    Adam Driver and Penélope Cruz are fantastic. The racing scenes are thrilling.

  • Catch Me If You Can

    Catch Me If You Can

    ★★★★★

    A Christmas classic!

  • Bank of Dave

    Bank of Dave

    ★½

    My dad made me watch this 🙃

  • Sicario

    Sicario

    ★★★½

    Intense and thrilling. Benicio Del Toro is electric.

  • Cinderella Man

    Cinderella Man

    ★★★

    Pretty generic biopic but I enjoyed it.

  • May December

    May December

    ★★★★

    Intense, disturbing and darkly funny. All three leads give great performances.