Sort by

brifilms has logged 1,297 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Happy New Year, Charlie Brown

Happy New Year, Charlie Brown

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pig Head

Pig Head

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pig Face

Pig Face

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
First Love

First Love

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sisters

Sisters

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lord of War

Lord of War

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Totally Under Control

Totally Under Control

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Thing from Another World

The Thing from Another World

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Maniac

Maniac

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ted 2

Ted 2

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shorts

Shorts

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Smoke Signals

Smoke Signals

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Who: Twice Upon a Time

Doctor Who: Twice Upon a Time

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Who: The Return of Doctor Mysterio

Doctor Who: The Return of Doctor Mysterio

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Who: The Husbands of River Song

Doctor Who: The Husbands of River Song

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Doctor Who: Last Christmas

Doctor Who: Last Christmas

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Teenage Mutant Ninja Turtles: We Wish You a Turtle Christmas

Teenage Mutant Ninja Turtles: We Wish You a Turtle Christmas

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Doctor Who: The Time of the Doctor

Doctor Who: The Time of the Doctor

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Doctor Who: The Snowmen

Doctor Who: The Snowmen

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Doctor Who: The Doctor, the Widow and the Wardrobe

Doctor Who: The Doctor, the Widow and the Wardrobe

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Psycho

Psycho

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Take Me Home Tonight

Take Me Home Tonight

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry