Sort by

brifilms has logged 107 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
St. Elmo's Fire

St. Elmo's Fire

1985
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween Is Grinch Night

Halloween Is Grinch Night

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Breakfast

Breakfast

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Consequences of Feminism

The Consequences of Feminism

1906
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tank Girl

Tank Girl

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Rite

The Rite

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Real Life

Real Life

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fun Size

Fun Size

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gate of Flesh

Gate of Flesh

1964
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wild Combination: A Portrait of Arthur Russell

Wild Combination: A Portrait of Arthur Russell

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soapdish

Soapdish

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Christine

Christine

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rob Roy, The Highland Rogue

Rob Roy, The Highland Rogue

1954
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Used Cars

Used Cars

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Allied

Allied

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Witches

The Witches

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Walk

The Walk

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jumbo

Jumbo

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Grand Theft Auto

Grand Theft Auto

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Jericho Mile

The Jericho Mile

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Beware! The Blob

Beware! The Blob

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Meet the Feebles

Meet the Feebles

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry