Sort by

brigid has logged 215 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Gladiator

Gladiator

2000
×
Read the review Edit this entry  
31
Dim Sum: A Little Bit of Heart

Dim Sum: A Little Bit of Heart

1985
×
Read the review Edit this entry  
30
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★½
Edit this entry  
22
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Holiday

The Holiday

2006
×
Edit this entry  
21
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
No

No

2012
×
Edit this entry  
06
Smithereens

Smithereens

1982
×
Read the review Edit this entry  
05
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Abigail's Party

Abigail's Party

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Miracle

Miracle

2004
×
Read the review Edit this entry  
20
Tuck Everlasting

Tuck Everlasting

2002
×
Read the review Edit this entry  
14
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Just Another Girl on the I.R.T.

Just Another Girl on the I.R.T.

1992
×
★★★½
Edit this entry  
12
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pavement: Slow Century

Pavement: Slow Century

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Diary of a Mad Housewife

Diary of a Mad Housewife

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
Edit this entry  
31
Hereditary

Hereditary

2018
×
Edit this entry  
31
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
Edit this entry  
28
Bad Influence

Bad Influence

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★½
Edit this entry  
17
Zodiac

Zodiac

2007
×
Read the review Edit this entry  
17
Dick

Dick

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★★
Edit this entry  
15
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wolf's Hole

Wolf's Hole

1987
×
★★★
Edit this entry  
10
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Saved!

Saved!

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
15
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
Edit this entry