Sort by

brimmerbeller has logged 466 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Miss Juneteenth

Miss Juneteenth

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ma Rainey's Black Bottom: A Legacy Brought to Screen

Ma Rainey's Black Bottom: A Legacy Brought to Screen

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Dreamland

Dreamland

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Nest

The Nest

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Arkansas

Arkansas

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Headshot

Headshot

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Becky

Becky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Role Models

Role Models

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pool of London

Pool of London

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lenny

Lenny

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Odds Against Tomorrow

Odds Against Tomorrow

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Oath

The Oath

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Straight Time

Straight Time

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Man Who Cheated Himself

The Man Who Cheated Himself

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Violent Saturday

Violent Saturday

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Good Lord Bird

The Good Lord Bird

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Private Property

Private Property

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Suddenly

Suddenly

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry