Sort by

Brinn_Dwyer has logged 495 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blue Hill Avenue

Blue Hill Avenue

2001
×
★★★
Edit this entry  
31
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★½
Edit this entry  
29
Law Abiding Citizen

Law Abiding Citizen

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Hush... Hush, Sweet Charlotte

Hush... Hush, Sweet Charlotte

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
28
National Lampoon's European Vacation

National Lampoon's European Vacation

1985
×
★★½
Edit this entry  
28
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Murder by Death

Murder by Death

1976
×
★★★★
Edit this entry  
26
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Edit this entry  
23
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Little Drummer Boy

The Little Drummer Boy

1968
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Wrong Turn

Wrong Turn

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★½
Edit this entry  
21
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Quigley Down Under

Quigley Down Under

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Cricket on the Hearth

Cricket on the Hearth

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★½
Edit this entry  
20
Goosebumps 2: Haunted Halloween

Goosebumps 2: Haunted Halloween

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Frosty's Winter Wonderland

Frosty's Winter Wonderland

1976
×
★★
Edit this entry  
19
Big

Big

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Edit this entry  
17
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Chipmunk Adventure

The Chipmunk Adventure

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★
Edit this entry  
10
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Edit this entry  
10
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sharky's Machine

Sharky's Machine

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Ref

The Ref

1994
×
★★★★
Edit this entry  
05
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry