Sort by

brintharaj has logged 188 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
Deep Impact

Deep Impact

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
19
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★½
Edit this entry  
18
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Tree Grows in Brooklyn

A Tree Grows in Brooklyn

1945
×
★★★★
Edit this entry  
12
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★
Edit this entry  
08
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★★½
Edit this entry  
06
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★½
Edit this entry  
29
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★★★
Edit this entry  
26
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Andha Naal

Andha Naal

1954
×
★★★½
Edit this entry  
22
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Onward

Onward

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
The River

The River

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Office Space

Office Space

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The War of the Roses

The War of the Roses

1989
×
★★★★
Edit this entry  
14
Kalpana

Kalpana

1948
×
★★★★
Edit this entry  
13
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry