Sort by

Brian has logged 314 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Woods

Little Woods

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Road to Christmas

Road to Christmas

2018
×
★★
Edit this entry  
15
My Brilliant Career

My Brilliant Career

1979
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
14
A Gift to Remember

A Gift to Remember

2017
×
★★½
Edit this entry  
14
Ronin

Ronin

1998
×
★★★½
Edit this entry  
14
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Swimming to Cambodia

Swimming to Cambodia

1987
×
★★★★
Edit this entry  
06
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Let Your Heart Be Light

Let Your Heart Be Light

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Pumpkin Movie

Pumpkin Movie

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
My Last Film

My Last Film

2015
×
Edit this entry  
26
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Swing Shift

Swing Shift

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Melvin and Howard

Melvin and Howard

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Citizens Band

Citizens Band

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Meridian

Meridian

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Last Embrace

Last Embrace

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
09
Fighting Mad

Fighting Mad

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Crazy Mama

Crazy Mama

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Harriet

Harriet

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Caged Heat

Caged Heat

1974
×
★★★
Edit this entry  
03
Frankie

Frankie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry