Sort by

Brian has logged 216 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
My Left Eye Sees Ghosts

My Left Eye Sees Ghosts

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★½
Edit this entry  
05
Prey

Prey

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★
Edit this entry  
03
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Waiting for Ishtar

Waiting for Ishtar

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nest

Nest

2022
×
Read the review Edit this entry  
26
Star 80

Star 80

1983
×
★★★½
Edit this entry  
25
Texasville

Texasville

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Edit this entry  
22
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Three Salons At The Seaside

Three Salons At The Seaside

1994
×
Read the review Edit this entry  
19
8½

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Home Sweet Home

Home Sweet Home

1982
×
★★★½
Edit this entry  
09
Flux Gourmet

Flux Gourmet

2022
×
★★★½
Edit this entry  
09
Lenny

Lenny

1974
×
★★★½
Edit this entry  
09
Liza with a Z

Liza with a Z

1972
×
Read the review Edit this entry  
07
Would It Kill You to Laugh? Starring Kate Berlant + John Early

Would It Kill You to Laugh? Starring Kate Berlant + John Early

2022
×
Read the review Edit this entry  
07
Relaxing Old Footage With Joe Pera

Relaxing Old Footage With Joe Pera

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★★
Edit this entry  
01
Under the Banner of Heaven

Under the Banner of Heaven

2022
×
Edit this entry  
01
Running on Karma

Running on Karma

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Sweet Charity

Sweet Charity

1969
×
★★★★
Edit this entry  
28
Plaisir

Plaisir

2021
×
Edit this entry  
28
Catcalls

Catcalls

2017
×
Edit this entry  
28
Ricochet

Ricochet

1991
×
★★★½
Edit this entry  
27
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★
Edit this entry  
26
Viraata Parvam

Viraata Parvam

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fire Island

Fire Island

2022
×
★★★½
Edit this entry  
23
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
No Way Out

No Way Out

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Good Luck to You, Leo Grande

Good Luck to You, Leo Grande

2022
×
★★★½
Edit this entry  
18
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★½
Edit this entry  
17
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Hong Sangsoo | Winner of the Silver Bear for Best Screenplay

Hong Sangsoo | Winner of the Silver Bear for Best Screenplay

2021
×
Edit this entry  
12
Om Shanti Om

Om Shanti Om

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Tinder Swindler

The Tinder Swindler

2022
×
★★★
Edit this entry  
03
PAW Patrol: The Movie

PAW Patrol: The Movie

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry