🎭Hermes/Moritz 🎭 has logged 110 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Superintelligence

Superintelligence

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
ThanksKilling

ThanksKilling

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
26
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Animal House

Animal House

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Little Rascals

The Little Rascals

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Children of a Lesser God

Children of a Lesser God

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Crash

Crash

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
19
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
Read the review Edit this entry  
19
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Fresh Prince of Bel-Air Reunion Special

The Fresh Prince of Bel-Air Reunion Special

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Goodbye Girl

The Goodbye Girl

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mimic

Mimic

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tin Toy

Tin Toy

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry