Sort by

🎭Hermes/Moritz 🎭 has logged 56 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Alvin and the Chipmunks Meet Frankenstein

Alvin and the Chipmunks Meet Frankenstein

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alvin and the Chipmunks Meet the Wolfman

Alvin and the Chipmunks Meet the Wolfman

2000
×
★★★★
Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Freaked

Freaked

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
The Post

The Post

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stowaway

Stowaway

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Alvin and the Chipmunks: The Road Chip

Alvin and the Chipmunks: The Road Chip

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mortal Kombat Legends: Scorpion's Revenge

Mortal Kombat Legends: Scorpion's Revenge

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mortal Kombat: Annihilation

Mortal Kombat: Annihilation

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Mortal Kombat

Mortal Kombat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nomadland

Nomadland

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
Thunder Force

Thunder Force

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
09
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rocks

Rocks

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Z-O-M-B-I-E-S

Z-O-M-B-I-E-S

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Hop

Hop

2011
×
Read the review Edit this entry