BrockFerlaak has logged 368 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★
Edit this entry  
31
A Tree Grows in Brooklyn

A Tree Grows in Brooklyn

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
SAAB Story

SAAB Story

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
God Bless America

God Bless America

2011
×
★★½
Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★★
Edit this entry  
29
Unbroken: Path to Redemption

Unbroken: Path to Redemption

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sergeant York

Sergeant York

1941
×
★★★
Edit this entry  
27
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★½
Edit this entry  
27
Chain

Chain

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lucky Three: An Elliott Smith Portrait

Lucky Three: An Elliott Smith Portrait

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Last King of Scotland

The Last King of Scotland

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Edit this entry  
23
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Meet John Doe

Meet John Doe

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★
Edit this entry  
15
Stripes

Stripes

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Match Factory Girl

The Match Factory Girl

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ariel

Ariel

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Still Life (Betamale)

Still Life (Betamale)

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Devil Times Five

Devil Times Five

1974
×
Read the review Edit this entry  
30
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
After Before

After Before

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Bloody Moon

Bloody Moon

1981
×
★★
Edit this entry  
25
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Trust

Trust

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry