BrockFerlaak has logged 520 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Small Axe

Small Axe

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Tesla

Tesla

2020
×
★★
Edit this entry  
26
Education

Education

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Runon

Runon

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Brink

Brink

2010
×
★★
Edit this entry  
22
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Follow

The Follow

2001
×
★★★½
Edit this entry  
21
Waves

Waves

2015
×
Edit this entry  
20
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
This Is John

This Is John

2003
×
★★★★
Edit this entry  
15
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★½
Edit this entry  
08
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★
Edit this entry  
05
Slay the Dragon

Slay the Dragon

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Room

Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★★
Edit this entry  
29
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Charm City Kings

Charm City Kings

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Mystery of D.B. Cooper

The Mystery of D.B. Cooper

2020
×
★★
Edit this entry  
27
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★½
Edit this entry  
27
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★
Edit this entry  
27
Max Keeble's Big Move

Max Keeble's Big Move

2001
×
★★½
Edit this entry  
26
Time

Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Tape

Tape

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Radio Days

Radio Days

1987
×
★★★★
Edit this entry  
24
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★
Edit this entry  
22
Election

Election

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Altered States

Altered States

1980
×
★★★★
Edit this entry  
21
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry