• Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★

  • Richard Pryor: Live and Smokin'

    ★★★½

  • The Big Doll House

    ★★

  • The Aristocats

    ★★½

  • I Drink Your Blood

    ★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★

  • The Graduate

    ★★★½

  • The Jungle Book

    ★★½

  • Cool Hand Luke

    ★★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★½

  • Django

    ★★★½

  • Film

    ★★★

  • Mary Poppins

    ★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★

  • The Sword in the Stone

    ★★

  • The Great Escape

    ★★★½

  • Santo vs. the Zombies

    ★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★

  • Psycho

    ★★★½

  • House on Haunted Hill

    ★★½

  • The Blob

    ★★

  • Vertigo

    ★★★½

  • Old Yeller

    ★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★

  • The Killing

    ★★★★

  • The Harder They Fall

    ★★★

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★½

  • Rebel Without a Cause

    ★★★

  • Lady and the Tramp

    ★★½

  • Godzilla

    ★★★½

  • Rear Window

    ★★★½

  • Dial M for Murder

    ★★½

  • Seven Samurai

    ★★★½

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★½

  • Alice in Wonderland

    ★★★½

  • Rashomon

    ★★★½

  • Cinderella

    ★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★

  • Bambi

    ★★★

  • Casablanca

    ★★★½

  • The Wolf Man

    ★★★

  • Dumbo

    ★★

  • Here Comes Mr. Jordan

    ★★★

  • Fantasia

    ★★★

  • Pinocchio

    ★★

  • Gone with the Wind

    ★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★½

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★

  • King Kong

    ★★★

  • Frankenstein

    ★★★½

  • Dracula

    ★★★

  • Nosferatu

    ★★★